Yhteystiedot

Maakunta- ja sote-uudistusta valmistellaan valtiovarainministeriön ja sosiaali- ja terveysministeriön johdolla. Uudistuksen valmistelussa ovat mukana myös mm. työ- ja elinkeinoministeriö, maa- ja metsätalousministeriö, ympäristöministeriö, sisäministeriö sekä opetus- ja kulttuuriministeriö. Valmistelua tehdään useissa työ- ja valmisteluryhmissä. Työryhmissä on myös laaja alueellinen edustus.

Maakunta- ja sote-uudistuksen projektijohtoryhmä

Puheenjohtaja: projektijohtaja, alivaltiosihteeri Päivi Nerg, paivi.nerg(at)vm.fi 
I varapuheenjohtaja: osastopäällikkö, ylijohtaja Jani Pitkäniemi, valtiovarainministeriö, jani.pitkaniemi(at)vm.fi
II varapuheenjohtaja: osastopäällikkö, ylijohtaja Kirsi Varhila, sosiaali- ja terveysministeriö, kirsi.varhila(at)stm.fi
III varapuheenjohtaja: osastopäällikkö, ylijohtaja Marja-Riitta Pihlman, työ -ja elinkeinoministeriö, marja-riitta.pihlman(at)tem.fi 

Jäsenet:  
pelastusylijohtaja Janne Koivukoski, sisäministeriö, janne.koivukoski(at)intermin.fi
neuvotteleva virkamies Merja Niemi, opetus- ja kulttuuriministeriö, merja.niemi(at)okm.fi
kehittämisjohtaja Juho Korpi, ympäristöministeriö, juho.korpi(at)ym.fi 
osastopäällikkö Juha Niemelä, maa- ja metsätalousministeriö, juha.niemela(at)mmm.fi 
strategiajohtaja Taina Pieski, liikenne- ja viestintäministeriö, taina.pieski(at)lvm.fi

Asiantuntijajäsenet: 
finanssineuvos Ville-Veikko Ahonen, valtiovarainministeriö, ville-veikko.ahonen(at)vm.fi 
johtaja Pasi Pohjola, sosiaali- ja terveysministeriö, pasi.pohjola(at)stm.fi
kehitysjohtaja Outi Ryyppö, työ- ja elinkeinoministeriö, outi.ryyppo(at)tem.fi 
ohjaus- ja kehittämisjohtaja Taito Vainio, sisäministeriö, taito.vainio(at)intermin.fi
neuvotteleva virkamies Sanna Sihvola, maa- ja metsätalousministeriö, sanna.sihvola(at)mmm.fi
aluesuunnitteluneuvos Ulla Koski, ympäristöministeriö, ulla.koski(at)ym.fi 
maakuntauudistuksen muutosjohtaja Kari Hakari, valtiovarainministeriö, kari.hakari(at)vm.fi 
sote-uudistuksen muutosjohtaja Sinikka Salo, sosiaali- ja terveysministeriö, sinikka.salo(at)stm.fi 
hallinto- ja kehitysjohtaja, ylijohtaja Helena Tarkka, valtiovarainministeriö, helena.tarkka(at)vm.fi 
maakuntien digitalisoinnin koordinaattori Tomi Hytönen, valtiovarainministeriö, tomi.hytonen(at)vm.fi 
viestintäpäällikkö Thomas Sund, valtiovarainministeriö, thomas.sund(at)vm.fi 
erityisasiantuntija Sonja Manssila, valtiovarainministeriö (sihteeri), sonja.manssila(at)vm.fi 
johdon assistentti Heidi Tolvanen, valtiovarainministeriö, tekninen sihteeri, heidi.tolvanen(at)vm.fi

Viestinnän yhteystiedot

Katso myös viestinnän yhteystiedot. 

Maakuntien yhteystiedot

Tutustu myös valmistelua tekevien maakuntien yhteystietoihin

Muut yhteystiedot

Voit etsiä haulla henkilön nimellä (etu- tai sukunimi) tai henkilön yksiköllä (esim. viestintä). Jos et tiedä keneen ottaa yhteyttä, voit kysyä tai antaa palautetta lomakkeen kautta tai soittaa valtioneuvoston vaihteeseen: 0295 16001.

Yhteystietohaku